Holisztikus kisállat gyógyászat – Macskák- Aromaterápia II.rész

Meuw Világ!

Holisztikus kisállat gyógyászat -Macskák Aromaterápia II.rész 

Az előző részben beszéltünk az illóolajok bázisolajairól,  párologtatási szabályokról és allergia tesztről…

Az olajokon kívül más is párologtatható vagy éghető, így a ” füstje ” az ami hasznosítható.

Kezdjük a virágvizekkel :

Ezek az illóolajok lepárlásakor visszamaradt vizes oldatok.  Mivel a növények illóolaj összetevői elpárolognak a desztillációs folyamat során,  a visszamaradó vizes oldatban azok hatóanyagok maradnak meg,  melyek vízben oldhatóak.  Ezek az illatos vizek tartalmazzák a növények esszenciáját,  ami bennük volt. Ezenkívül a virág vizek szintén sokoldalúak.  felhasználhatóak a bőrápolásban is , így párologtatás mellett még egy hasznos opciót betölthet.  Háztartásban hajöblítőnek is használható hajmosás után ,  gyulladt vagy nap égette bőr kezelésére is alkalmas a megfelelő virágvíz. Fontos különbség az illóolajokkal szemben , hogy gyerekek és kisállatok mellett sokkalta biztonságosabban használható,  hiszen csupán 1 % illóolajat tartalmaz.  Ettől természetesen még  legyünk elővigyázatosak !

Említettem korábban a bázis olajokat,  amiket az illóolajok hígítására használunk,  ezen funkciót a virágvizek is betölthetik.

 

A kicsit hosszas bevezető után lássuk mely olajok és mely virágvizek mely csakrákra gyakorolnak hatást, ezáltal belső szervekre és mentális készségekre is. ( Ezeket a korábban kifejtett csakra részben olvashatjátok )

Illoólajok 

1  .  Gyökér csakra 

~ Szantálfa                                 ~ Tömjén

2 .   Szakrális csakra /  Szexuális csakra

~ Rozmaring           ~ Bergamott             ~   Szantálfa

3 . Köldök csakra / Szolár plexus

~ Bazsalikom         ~  Gyömbér          ~  Édes kömény         ~ Bergamott

4 . Szív csakra 

~ Szantálfa                ~ Zsálya

5  . Torok csakra 

~  Levendula               ~ Bergamott

6 . Harmadikszem csakra 

~ Szantálfa

7. Korona csakra 

~ Levendula                    ~ Tömjén

Természetesen mindemellett vannak kevésbé ismert de hasznos olajok is és vannak amelyek inkább kerülendő a teljesség igénye nélkül lássunk egy kis kiegészítést:

Kerülendő olajok:

~ Oregánó      ~Borsmenta     ~Citrus félék olajai    ~   Eukaliptusz    ~   Nyírfa

~ Szegfűszeg    ~Kúszó fajdbogyó olaj    ~ Kaukkfű   ~ Tea fa  ( ami egy igen hasznos és sokoldalú olaj, mégis vigyázni kell vele )

Biztonságos olajok :  

~ Cédrus    ~ Fenyőtömjén    ~ Szalmagyopár    ~ Rozmaring    ~ Kardamom

~ Mirha  ~    Szantálfa   ~ Nárdus olaj ( ez egy kevésbé ismert igazán érdekes olaj tekintve, hogy macskafű fajta )

Nárdus olaj bővebben :  https://sylvian.hu/ellazulas-nardusfuvel/

Az olajokról vissza térve a virág vizekre érdekes tények és különbségek a megfelelő választás érdekében 

A régi korokban a virágvizeknek sokkalta nagyobb gyógyító, spirituális és hasznosságot tulajdonítottak mint az illóolajoknak. Ez akkora méreteket öltött,  hogy akkoriban az illóolajat sok esetben szemétnek káros tényezőnek tekintették és megsemmisítették. Legalábbis egyes források szerint a római és görög időkben így tettek. Majd, hogy mikor tájt kerül ismét előtérbe jó kérdés, feltehetően az egyiptomiak voltak akik az olajokat részesítették előnyben hiszen sivatagi körülményeik között a víz mint , olyan más értéket képviselt. Bár a virágvizek felhasználhatósága elé széleskörű a főzéstől a szépségápoláson keresztül a holisztikáig számos felhasználhatósági köre van .

Az érme másik oldala az is, hogy míg az olajok rettentő drágák, kinyerésük hatalmas mennyiségű növényi hátteret igényel, ettől természetesen még drágábbak lesznek számunkra,  ami a hamisítást is eredményezi. Ezért fontos, hogy mindig biztonságos forrásból , jó minőségű olajat vásároljunk,  még ha drága is . Ha más szerekkel kevert,  hígított olajat vásárlunk a hatás könnyen az elvárt ellentétéjére fordulhat. Természetes a szakszerű felhasználás is épp ilyen fontos.  Míg az illóolajok belsőleges alkalmazása nagy károkat tehet bárémelyünk szervezetében a virágvizek jelentős része kevésbé vagy egyáltalán nem ártalmas , ha véletlenül is bekerülne a szervezetbe. A víz és olajok nem keverednek ,ezért van szükségünk további bázis olajokra ,amik megint csak pénzt és növényi hátteret igényelnek ( ez kevésbé kíméletes a természetnek is . )  Azonban a virágvizek  elkeverednek a vízben is , így természetes módon párolognak el.

A különbségek tovább nőnek ugyanis  virágvizet könnyedén készíthetünk otthon is.  Elég sokmindeni lehet desztillálni , így lényegében csupán a fantáziánk szab határt számunkra. Ami kissé nehézkessé teszi a dolgot a megfelelő Ph érték belövése. A módszert Stovetop- nak hívják, amit ehhez használunk bár az 5,5 Ph érték alatt tartani a virágvizünk egy kihívás lesz.

Ha nagyban gondolkodunk meg lehet vásárolni direkt erre a célra készült réz eszközöket. Ám úgy gondolom sokan házi felhasználásban gondolkodnak,  így nézzünk körbe a konyhában.

Alapvetően egy növényből készítünk virágvizet. (Ez később már variálható rutinnal , függően a felhasználási területtől )

Amire szükséged lesz :

Egy rozsdamentes fazék egy üvegfedő egy tűzhely vagy főző lap valamint tégla, egy fehér kerámia tál a növényeid és néhány ásvány is akár.

  1.   A rozsdamentes fazékba belerakod a tégládat majd erre rá a kis fehér táladat
  2.     Vizet töltesz a fazékba de csak a tál aljáig a tégla tetejéig
  3.     Belerakod a kiválasztott meg tisztított növényeidet a vízbe , de semmiképp sem többet mint ameddig a tál teteje ér !
  4.    A növényeidre, virágaidra ásványokat helyezel.  A legcélszerűbb ametisztet használni, ez tovább tisztítja és növeli az energia szintjét is. ( a vízben oldódó kristályok listáját az kristály terápia cikkben megtalálod )
  5.    Ráhelyezed az üveg fedőt a fazékra  fordítva.
  6.   Leragasztasz minden részt ahol a vízgőz kiszökhetne, erre a legalkalmasabb a vízvezetékszerelő ragasztószalag.
  7.   Ha mindezzel megvagy a fordítva ráhelyezett fedőre jégkockákat teszünk
  8.   Alákapcsolsz ,de figyelj a hőmérsékletre nehogy a tető lerobbanjon

Egész egyszerű a folyamat a virágok növények pedig a természetből is begyűjthetőek vagy akár a kertünkből. A legjobb , ha  friss bio növényeket használunk permet és növényvédő szerek nélkül. Akár vásárolhatjuk a piacon is , ha megfelelőnek találjuk. Használhatjuk szárított és friss formájában is, azonban a gyökereket és erőteljesebb részeket érdemes előáztatni , hogy a víz forrásánál ne táguljanak nagyobbra mint a várt. Egy éjszakát hagyhatjuk meleg vízben állni. Gyökereket, ágakat vastagabb erőteljesebb részeket.  A friss zöld részeket hagyjuk egy éjszakán át száradni majd másnap használjuk fel. Használjunk tiszta édes vizet vagy forrás vizet, hiszen ezt párologtatva a levegőbe fogjuk juttatni amit majd belélegzünk csak is a legtisztább alapanyagokkal elégedjünk meg ! Ha nincs forrásvizünk használhatunk desztillált vizet is . A csapvizet kerüljük ugyan is ezek egy tisztítót mennek keresztül , ahol egyéb vegyi anyagokat is hozzá adnak. ( igazából innunk sem ebből kéne )

A növények, virágok előkészítésénél használhatunk hidrogén peroxidot, ezzel az edényünket is fertőtleníthetjük vagy citromsavval elmoshatjuk mielőtt használnánk és utána fertőtlenítjük hidrogén peroxiddal ( a neve ijesztő , mégis egy rendkívül egyszerű szer :

https://egeszsegter.hu/cikk/687/eltitkolt-gyogyszer-a-3-os-hidrogen-peroxid.html   )

A tartósító szer mentes virágvizeket hűtőben kell tárolni és általában 3-6 hónapig használhatóak fel. A kész virágvizet mégis pihentessük néhány napig hétig használat előtt. Függően a felhasznált növénytől.

A virágvizek csodálatos hatását mindenki élvezheti,  de az illóolajoknak is meg van a maguk haszna. Ezen kis felfedező út után  döntsön mindenki maga és használja a természet kincseit. A forrásokat az utóbbiakban megjelölöm. A fordítások szabad értelmezésűek. Az olajok rendkívül veszélyesek ha a kisállat szervezetébe kerülnek azonnal forduljunk orvoshoz ez esetben. Mindig megfelelően zárjuk el ezen olajainkat még a hűtőben is !  És figyeljünk arra, ami embernek hatékony állatnak árthat. Ezt figyelembe véve készítettem el az illóolaj leírást is ! Mindig legyünk körültekintőek !!!

Források :

https://www.authenticapets.com/blog/flower-waters-hydrosols

https://egeszsegter.hu/cikk/687/eltitkolt-gyogyszer-a-3-os-hidrogen-peroxid.html

https://organicaromas.com/blogs/aromatherapy-and-essential-oils/uncovering-the-truth-about-using-essential-oils-with-cats

Ellazulás nárdusfűvel

Ritka illóolajok jótékony hatásai

 

https://www.wikihow.com/Calm-Your-Cat-with-Aromatherapy

https://boulderholisticvet.com/cats/

https://theblissfuldog.com/pages/balance-your-dogs-chakras#

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció